Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Chcesz zamówić motoreduktory ślimakowe? Wejdź na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane układy napędowe składające się głównie z silnika oraz przekładni. Jak działają motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Motoreduktor – zmniejsza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają wydajniej korzystać z silników elektrycznych w roli napędu w najróżniejszych funkcjach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, wskutek czego zawsze powstaje nieduża dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą też inne elementy jak sprzęgła bądź hamulce. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe układy, które da się bez trudu wybrać z oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom budowanej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nieraz miesięcy, na pracochłonne wyliczenia i testy pojedynczych kompletów części. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy, jak również do sporych, średnich lub lekkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie wielostopniowe, można uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem kilku wariantów silników (AC, BLDC, DC czy bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną).

Nie ma z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, transport bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, takie jak linie produkcyjne, schody ruchome, podnośniki czy wirniki. Ogromne zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, że ilość realnych kombinacji, które dzisiaj oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach, lecz praktycznie w milionach.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]