Chcemy się bać czytając książki – literatura kryminalna wciąż na topie

Dowiedz się, gdzie kupić kryminalne książki.

Nie da się ukryć, że spora grupa miłośników książek to wielbiciele koszmarnych opowieści. Jedni wolą historie z pogranicza makabry, pozostali lubią zanurzać się w dalekie zakątki zagmatwanych procesów myślowych bestialskich bandziorów oraz psychopatycznych morderców. W zalewie platform streamingowych i podcastów, na których dostępnych są setki produkcji prezentujących zainteresowanym historie z życia wzięte oraz te całkiem zmyślone, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych form ich doświadczenia są thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne oraz thrillery – czemu się bać?

Miłośnik thrillerów oraz kryminałów bez zastanowienia odpowie, iż chodzi o szybki przypływ adrenaliny. Oglądając lub czytając horrory chcemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się głębokiemu odczuciu przerażenia, którego rzadko przeżywa się na co dzień. Dzisiaj brak dla człowieka w naturze poważnych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to przeważnie zdrowie, praca albo niestabilność finansowa. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy momentów, w których nasze ciało produkuje w sporych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon stresu i przetrwania. A właśnie poczucie strachu uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. Nie bez powodu baśnie Andersena oraz braci Grimm mają często tak straszny i okrutny charakter – w ten sposób historie te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach codziennego życia, pokazując im jednocześnie, że dobro nie zawsze zwycięża.

Książki thrillery wzbudzają więcej emocji niż ich filmowe ekranizacje

XXI w. to czas rozrywki na życzenie. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią kilka godzin, poszukują filmu lub serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie potrwa nie więcej niż kilka godzin. Entuzjaści mrocznych horrorów i kryminałów są właściwie rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które oferowane są na bardziej czy mniej modnych platformach VOD. Co warte podkreślenia, nierzadko te filmy i seriale bazują one na popularnych książkach, jednak ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie przynosi takiej radości jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie historię thriller lub kryminalną, odbiera się inaczej niż film fabularny – spokojniej, a więc z większą atencją. W słowie pisanym każda deskrypcja, rozmowa czy postać (także ta czwartego planu) buduje klimat snutej opowieści. Napięcie wywoływany jest u czytelnika zazwyczaj niespiesznie, ale daje to więcej czasu na precyzyjna analizę przedstawionych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeśli zatem masz chwilę i kochasz czytać, daj się nastraszyć literaturze kryminalnej, thrillerom oraz horrorom.

Dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa