Czym charakteryzuje się mesz dla koni?

Jeśli chcesz zamówić mesz dla koni, koniecznie sprawdź horse-trade.pl/pl/c/Mesze/342.

Mesz to pożywna karma, która może być dawana wszystkim koniom niezależnie od ich ogólnego trybu życia oraz stopnia aktywności. Co istotne, mesz jest łatwo przyswajalny i dostarcza organizmowi zwierzęcia składniki odżywcze, których celem jest między innymi ochrona układu trawiennego, jak również uregulowanie procesu trawienia.

Mesz – produkty znajdziesz w sklepie bez trudu

Preparacja meszu dla konia na własną rękę jest czynnością stosunkowo czasochłonną, ale nie jest to zbyt złożone, a składniki do tego niezbędne są w większości sklepów. Podstawą każdego meszu są owies, otręby pszenne oraz siemię lniane. Czasem w recepturach na mesz pojawia się sól, ale lepiej podać ja koniu w lizawce, która przyniesie mu większą uciechę. Do powyższych składników do meszu można wrzucić szereg przysmaków uwielbianych przez konie, jak przykładowo cząstki marchwi, melasa, mięta, lucerna czy pokrzywa. W sieci można odnaleźć mnóstwo rozmaitych receptur na mesz dla konia, od niesłychanie prostych do takich z długim wykazem składników. Zalecamy sprawdzić kilkanaście z nich, by przekonać się, który ostatecznie spodoba się naszemu zwierzęciu.

Z jaką częstotliwością podawać koniowi mesz?

Wypada pamiętać, iż rekomenduje się podawać mesz zdrowym koniom 2 razy w tygodniu, a zwierzętom chorym na kolki, wrzody lub inne schorzenia trawienne, weterynarze zalecają tę dietę częściej, także każdego dnia. Niezmiernie ważne jest, aby mesz dawać koniom ciepły. Dlaczego? Podstawowy komponent meszu, czyli siemię lniane, po podgrzaniu tworzy kisiel, który potem otacza układ trawienny zwierzęca, dzięki czemu łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Ze względu na to, że własnoręczne przyrządzanie meszu zajmuje najczęściej 4 godziny, w sklepach jeździeckich można kupić gotowe mieszanki, które po dodaniu gorącej wody można po paru chwilach dać do spożycia koniom.

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]