Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

W tym miejscu zamówisz obrączki Kraków.

Dla wielu dzień ślubu jest niezmiernie wzruszającym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy młodą parę po wsze czasy, a znakiem ich lojalności, zaangażowania i miłości są obrączki ślubne.

Panowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścienia stało się elementem ceremonii ślubu. Niedużo osób wie jednakże, iż mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka stuleci później. I choć wcześniej bywały przypadki, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyjeżdżali na wojenne wyprawy, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż czeka na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład we Włoszech, w Kanadzie, w Egipcie albo w Wielkiej Brytanii, nakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starodawnymi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i mierzą obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek obyczaj podpowiada, że kobieta nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – wygraweruj datę ślubu, imię małżonka lub cytat

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się mniej krzykliwym designem. Przez okres wielu wieków wykonywano je z rozmaitych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale (jak żelazo lub stal), które reprezentowały potęgę miłości. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia wykorzystuje się przeważnie platynę i złoto, które są oznaką zaufania do małżonka. Rzecz jasna, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej nabywane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch rodzajów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą także nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub znaczący dla młodej pary cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]