Kiszonki warzywne – znamy je od tysięcy lat

Domowe przetwory z warzyw znajdziesz na artmankiszonki.pl.

Warzywa kiszone są tak głęboko zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że uważamy, iż jest to głównie słowiański przysmak, rzadko wykorzystywany w innych regionach świata. Jednak kiszone przetwory warzywne popularne są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.

Kwaszone przetwory warzywne – zdrowe produkty na naszym talerzu

Historycy potwierdzają, że metoda zabezpieczenia pożywienia przez ich przechowywanie w roztworze octu, w solance lub w soli, znana jest ludziom od przeszło czterech tysiącleci. Ta metoda przypuszczalnie nie została opracowana w Europie, a na terenach dawnej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bowiem niskie pH roztworu, w którym jest ona zanurzona, powstrzymuje rozwój bakterii przyspieszających gnicie. Parę wieków temu był to optymalny sposób, żeby wydłużyć czas przydatności do konsumpcji mięsa, warzyw oraz ryb niekiedy o kilkadziesiąt tygodni. Stąd też wynikł obyczaj przygotowywania m.in. kiszonych przetworów z warzyw z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszone przetwory od zarania swojej obecności słyną z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Charakteryzują się one m.in. ogromną zawartością witaminy C, dlatego też marynarze statków, które zaopatrzone były w kwaszonki, rzadziej chorowali na szkorbut. Ciekawostką jest, że po polsku kwaszonki warzywne nazywa się na co dzień “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z kapusty bądź bobiku.

W innych państwach kiszonki mają różny smak

Najbardziej znanym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany praktycznie na wszystkich kontynentach, także w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie jest bardzo popularna. Tymczasem pickle są tam chyba nadzwyczaj lubianym dodatkiem do sandwiczy, hamburgerów oraz hot-dogów. W naszym kraju oprócz ogórka, bardzo popularne są kwaszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania zup oraz surówek. Lecz nie tylko te warzywa da się kisić. W różnych rejonach świata kisi się m.in. botwinkę, główki czosnku, a także owoce (przykładowo cytryny), a czasami nawet śledzie.

Solanka i ocet modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się bazą bądź znaczącym dodatkiem do setek przepisów lokalnych. Warto wiedzieć, iż smak kiszonych przetworów może być inny w poszczególnych krajach świata, gdyż zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w procesie kwaszenia. Wskutek tego ogórek kiszony podług tradycyjnej polskiej receptury, nie będzie smakował podobnie jak ten zakiszony np. w Chinach.

Dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]