Co to jest system rozliczeń SWIFT?

Solidna porcja wiedzy o systemie bankowym SWIFT. Zobacz koniecznie!

Pomimo, iż w zasadzie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i jest jednym z fundamentów wydajnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Z systemu rozliczeń SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego typu. Poza nim np. w Polsce funkcjonują także z systemów: SORBNET, Express Elixir czy SEPA.Na świecie wykorzystywane są także przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na terenie danego kraju.

Jak zatem wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on praktycznie wszystkie kraje na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i wiele innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest także przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak ekspresowo znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, działających w Naszym kraju.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]