Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Badania psychologiczne Bielsko - usługi dostosowane do waszych potrzeb.

Na sytuację na szosach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat kilka zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których badana jest zdolność szybkiego reagowania, percepcja prędkości, podzielność uwagi i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]