Kto przeprowadzana psychologiczne badania operatorów?

Potrzebujesz zlecić badania operatorów Bielsko Biała? Skieruj się tu.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z trwającą długi czas i niezwykle wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza zgłębić nasze relacje z matką. Okazuje się jednak, że takie badania znajdują także zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czego trzeba się spodziewać?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie różnią się istotnie od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne i osobowościowe, testy inteligencji i testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie należy się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Znaczenie ma rzetelność oraz szczerość udzielanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w przypadku osób planujących zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Określając ją sprawdzamy, czy badana osoba będzie potrafiła w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają także zdolność do widzenia steroskopowego, koncentracji uwagi oraz oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu. Wszystko to ma w wypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może wykonać jedynie psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można stracić prawo do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]